Tsirkus läbi lapse silmade (vahepeal rõõmustab „vanem“ ka sekka)

Tsirkusest ja selle mõjust erivajadusega lapsele, õpetajast rääkimata, jagab Hiiumaalt Kärdla Põhikooli Kõpu õppekoha juht Valeri Gramakovski. Seekord toimus tsirkuseprojekt Hiiumaa riskilaste ja -noorte ennetusprogramm HELP raames. Artiklit loe siit.

Picture

Anna lapsele võimalus ja ta üllatab Sind oma loovuse, kohanemise ja silmnähtava arenguvõimega. Peensusteni lihvitud tsirkuseteraapia avab täiesti uue maailma nii lapsele kui protsessis olevale tugiisikule või õpetajale. Üliturvaline ning mänguline keskkond toetab lapse julgust avastada, end proovile panna ning nihutada oma võimete piire. See on rännak muinasjutumaale, see on justkui hoopis uus dimensioon. Astud argipäevast läbi avatud ukse kardinate vahelt viirukihõngulisse saali ning satud kõigi võimaluste maale – imedemaale. Klounid, tsirkuseartistid, muusikud ja akrobaadid tervitavad Sind nagu vana tuttavat, võtavad käest kinni ning annavad võimaluse olla üks nende seast. Täisväärtuslik liige, isiksus kes loeb, kes on oluline. Ükskõik milline on tulemus, kas see on filigraanselt lihvitud oskustrikk või oma keha kontrollimine – tulemus ei ole oluline. Ei loe see kas taldrik keerleb või hularõngas veereb soovitud suunas. Oluline on protsess. Ja just nii hakkabki laps end tundma. Turvaliselt, meeskonnaliikmena. Ta saavutab eduelamus läbi protsessi. Ta märkab, tunnetab ja tajub maailma enda ümber hoopis teisiti. Hoopis loovamalt. Mis siis, et ma ei oska, mis siis, et ei tulnud välja. Oluline olen seal mina ja kõik toetavad seda, kõik rõõmustavad, naeratavad, aplodeerivad. Sellest lummusest ei saa lahti. See kummitab veel mitu head päeva. Ikka ja jälle leiad end sealt ruumist, kuuled rõõmuhõiskeid, klounide ja tsirkuseartistide kummituslikud karakterid ja näod saadavad Sind kõikjal. Protsess käib. Protsess ei lase argimuredel Sinu loovust ja usku kaotada. Olles korra selle läbi elanud, oled Sa päästetud. Loovuse taunijad ei võida seda võitlust. Nad pole kogenud seda maagiat. Neil pole võlujõudu ja neil pole selliseid sõpru. Mina, laps olen väljavalitu ja minu üle rõõmustatakse, minuga tahetakse koos olla. Ükskõik mis keeles ma räägin, kas ma üldse räägin, ükskõik – siin loeb miski muu. Siin on meid palju ja me oleme ägedad, meil on hea. Me teeme koos asju, mida on võimalik lugeda ainult raamatust, asju mida justkui päriselt polegi olemas. Nagu unenägu, kus me Peeter Paaniga võitleme kapten Konksuga, kus mul on võluvõime lennata. Ometigi juhtus minuga see päriselt, ma sain taldrikuid talitseda, rõngaid loopida, hularõngast keerutada – teha seda kõike mida päris tsirkuseartistid teevad. Ja siis me esinesime kõik koos. Ja ma ei kartnud, ma tegin õhinal kõik kaasa.  Ma pole enne niipalju naernud ja kõigile sõpradele nii palju kaasaelanud. Meil olid vahvad kostüümid, trummipõrin ja klittrid. See oli päris tsirkus. Ja mina olen osa sellest!


Olulised märksõnad laste arengust/muutumisest/käitumisest protsessi jooksul:

  1. Avanemine – julgus katsetada piire, julgus eksida ja proovida uuesti, alternatiivne mõtlemine
  2. Esinemisjulguse ja enesehinnangu lihvimine asendub lausa enesenautimisega – lavaline julgus, artistlikkus, särasilmil laval olemise nautimine, kohati ka enesealgatuslik improviseeriv lähenemine
  3. Meeletu tähelepanu tõus – tähelepanu kaaslaste suhtes, abistamine ja suunamine, lisaks tähelepanu koondamine oma tegevusele, mõtestatus
  4. Kuulamine ja teistega arvestamine – oma järjekorra ootamine, mitte vahele trügimine, reeglite lugupidamine
  5. Arenemisvõime – avaldub kõigis eelpool nimetatud märksõnades, alates enese proovile panekust kuni sotsiaalsete oskusteni välja – viisakus, teistega arvestamine, hooliv suhtumine
  6. Motoorika – mitmed näited kus lühikese ajaga õnnestub lapsel oma motoorikat hakata kontrollima nagu näiteks hularõnga keerutamine käel täie kiirusega ilma, et see huupi minema lendaks
  7. Hirmud – lapsed saavad võitu oma hirmudest, sest keskkond toetab seda – see on turvaline (nii kaaslaste osas kui ka kujunduslikult), näiteks esinemise või osavõtmise hirm asendub julgusega või lapse jaoks tema suunas liikuvate objektide hirm, mis asendub tal julgusega neid objekte kontrollida/vastu võtta/ise suunama hakata

Mõtteid peale 18.02.2015 toimunud tsirkusepäeva Kõpu õppekohas, millest võtsid osa õppekoha õpilased ja õpetajad.
Valeri Gramakovski

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Klikka pildil ja loe edasi

OTSUS nr 13-21.2/22/2225 alusel sai Eesti tantsu- ja tsirkuseteraapia liit Eesti maaelu arengukava 2014-2020 ühise põllumajanduspoliitikaga kaasneva maaelu arengu toetuse meetme 19.2 taotluse osalise rahuldamise ning toetuse määramise osaliseks.

Projekti nimi: Luidja tsirkusetalu residentuuri kultuuripark ehk RIBURADA METSAMÄNGUDE PARK

Projekti peamine eesmärk on luua vaba aega sisustav, aktiivsust ja loovust soodustav, kultuurisündmuseid pakkuv, kohapaikset keskkonda ja liigirikkust tutvustav, kohaturundust võimaldav keskkond peredele, gruppidele, turistidele, kohalikele elanikele.
Projekti kaudsem eesmärk on aidata kaasa Kõrgessaare piirkonna elujõulisuse jätkusuutlikule arendamisele, piirkonna kultuurilis-loodusliku eripära rakendamisele, piirkonna aktiviseerimiseks ja populariseerimiseks.
Pargi loomine toob kokku spetsialistid kolmest erineva kogemusega sotsiaalse ettevõtluse vormist. See annab võimaluse vahetada teadmisi ja kogemusi, rikastada oskustebaasi. Hiiumaal tegutsev Eesti tantsu- ja tsirkuseteraapia liit saab omakorda neid teadmisi kohapeal jagada ja kasutada.
Kultuuripargi loomisel/ehitamisel kohtuvad omavahel erinevate valdkondade spetsialistid (kunstnikud, maastikuehitajad, psühholoogid, sotsiaaltöötajad jmt), erivajadusega inimesed ja kohalikud vabatahtlikud, mis võimaldab valdkondade ülest koostööd parima tulemuse huvides.
Samuti toetab park seda külastavate inimeste ühistegevustes osalemist.

PROJEKTI OODATUD TULEMUSED
​Riburada metsamängude park sisaldab püsiinstallatsioone ja tegevusi, mis moel või teisel peegeldavad kohapaikset kultuuri, looduslikke eripärasid, pakub võimalusi elamuste kogemiseks, kehaliseks aktiivsuseks, hariduseks, mõtteviisi muutumiseks aastaringselt.
Park koosneb nelja tüüpi mängudest (sensomotoorika, aglity treening, sotsiaalsed ja mõttemängud), taimerajast, skulptuuridest ja taiestest, neid ühendavatest radadest ja vaadetest. Suurem osa nähtavast loomingust pärineb ringmajanduse produktidest.
Pargis korraldatakse sündmusi, mis tutvustavad pargi võimalusi, toovad kokku kunstnikke, võimaldavad kaasamist ja integratsiooni erinevate võimetega inimestele. 
Park on avatud avalikkusele kindlate sündmuste raames (näiteks avatud talude päev). Riburada metsamängude parki on igaühel aastaringselt võimalus eelnevalt broneerida.