TÕENDUSPÕHISUS

Sotsiaalne tsirkus on kiiresti kasvav ja rahvusvaheliselt tunnustatud innovatiivne sotsiaalne sekkumismeetod, mille eesmärk on sotsiaalse heaolu ja õigluse edendamine tsirkusekunstide kaudu. See lähenemine kaasab marginaliseeritud või riskirühma kuuluvaid inimesi, toetades nende isiklikku ja sotsiaalset arengut, loovuse avardumist ning kogukonda lõimumist.

Sotsiaalse tsirkuse metoodika ja mõju

Sotsiaalne tsirkus ei ole pelgalt meelelahutus ega piirdu tehniliste tsirkuseoskuste õpetamisega – see on terapiline ja hariduslik vahend, mis toetab isiklikke arengueesmärke, sotsiaalsete oskuste kujunemist, igapäevaeluoskuste omandamist ning riskide ja vastutuse võtmise võimekust. Lisaks on see efektiivne traumaatilistest kogemustest taastumise ja enesehinnangu tugevdamise vahend.

Sotsiaalne tsirkus koondab ühtseks tervikuks sotsiaalse ja isikliku arengu, kunstilise väljundi ning haridusliku komponendi, aidates osalejatel:
Parandada sotsiaalseid oskusi ja suurendada enesehinnangut
Õppida meeskonnatööd, vastutuse võtmist ja riskide hindamist
Arendada loovust, füüsilist koordinatsiooni ja kognitiivseid oskusi
Integreeruda aktiivse ühiskonnaliikmena ja avada oma potentsiaal

Sotsiaalne tsirkus kui sotsiaalne sekkumine

Sotsiaalset tsirkust käsitletakse uuendusliku sotsiaalse sekkumisviisina, mis tugineb tsirkusekunsti mitmekülgsele repertuaarile, sealhulgas:
🔹 Klounaad ja füüsiline teater, loovtegevused ja muusika
🔹 Akrobaatika, trapets ja tasakaaluköis
🔹 Hula, rola-bola, kangas ja žongleerimine
🔹 Mustkunst, monoratas, objektide manipuleerimine
🔹 Keha painduvust ja koordinatsiooni arendavad tegevused

Meetodi esmane eesmärk ei ole mitte tsirkuseoskuste õpetamine kui selline, vaid osalejate enesehinnangu ja eneseväärikuse tõstmine, sotsiaalse kuuluvustunde ja isikliku arengupotentsiaali avamine. Osalejad saavad praktilisi kogemusi, mis aitavad neil paremini kohaneda ja aktiivselt ühiskonda panustada.

📚 Loe lisaks meie poolt koostatud Wikipedia artiklist SIIN


SOTSIAALSE TSIRKUSE TEADUSUURINGUD JA EESTI KOGEMUS

Sotsiaalne tsirkus on rahvusvaheliselt tõenduspõhine ja teadusuuringutele toetuv metoodika, mida rakendatakse hariduses, sotsiaaltöös, teraapias ja kogukonnapõhistes projektides.

🎭 Eesti tantsu- ja tsirkuseteraapia liidu poolt Eestis rakendatud taastumisprogramm psüühilise erivajadusega inimestele on loodud aastal 2003 ja teadusuuringute fookuses olnud alates 2016. aastast. Uurimistöö on leitav SIIN

📑 Andra Ehrenbuschi uurimistöös (2016) antakse ülevaade rahvusvahelistest parimatest praktikatest ning kirjeldatakse Eestis rakendatavat sotsiaalse tsirkuse taastumisprogrammi, mis on suunatud psüühilise erivajadusega inimeste toetamisele ja rehabilitatsioonile.

Sotsiaalse tsirkuse mõju ja tulemuslikkust on kinnitanud mitmed rahvusvahelised uuringud, mis tõendavad selle positiivset mõju osalejate psühholoogilisele, sotsiaalsele ja füüsilisele arengule.

📌 Sotsiaalne ja teraapiline tsirkus on seetõttu maailmas tunnustatud tõenduspõhise metoodikana, mida kasutatakse laialdaselt rehabilitatsioonis, hariduses ja kogukondlikes sotsiaalprogrammides.

MIS? KES? KUS?

​* What is social circus?
* Social Circus, a Growing Movement – What is it?
* Circus Arts Therapy

* Cirque du Soleil hallatav sotsiaalse tsrikuse praktikute ülemaailmne kaart
* Sotsiaalse tsirkuse treenerite juhendmaterjalid ja pädevusraamistik. Koostanud: Caravan Circus Network (2014)
* Sotsiaalne tsirkus noortele ThinkCircus

ARTIKLEID SOTSIAALSEST TSIRKUSEST

* Kirjutasime Õpetajate lehte artikli sotsiaalsest tsirkusest koolikeskkonnas – mis, kellele ja millal. Loe SIIT.
Tsirkuse kasu vanuritele “Life Saving Circus”

TEADUSTÖÖD

* Sotsiaalne tsirkus erivajadustega inimestega (2021)
Uurimus leitav SIIT.
* Tampere Ülikooli uurimustöö sotsiaalse tsirkuse mõjudest \”Suu kõrvuni\” (2013)
Studying Social Circus – Openings and Perspectives (2014). University of Tampere
Social Circus – A Guide to Good Practicies. University of Tampere
* Sotsiaalne tsirkus arvudes (2015), Koostanud Cirque Du Soleil
* Kogum uurimusi sotsiaalsest tsrikusest
* Füüsiline kirjaoskus ja kompetentsus
Füüsiline kirjaoskus on motivatsioon, enesekindlus, füüsiline (liikumis)pädevus, teadmised ja oskus mõista ehk võtta vastutus oma kehaliste tegevuste ja aregu eest läbi arengukaare.  Tsirkus on seejuures osutunud üheks tõhusaimaks metoodikaks kõigi nende oskuste arendamisel.  Uurimustöö tulemused näitavad, et tsirkuseprogrammides osalenud 4. ja 5. klassi õpilased näitasid häid tulemusi motoorika arengus ja ühtlasi tundsid ennast ka vaimse võimekuse osas tugevamalt. Osalejad osaksid tuua välja  õnnelikkuse seoseid liikumisaktiivsusega. 
* Vastupanuvõime ja heaolu paranemine
See uurimus seostab omavahel füüsilise kirjaoskuse ja vastupanuvõime ehk “toimetulekuoskuse keerulistes olukordades”. Kui enamasti areneb vastupanuvõime negatiivsete olukordade tagajärjel, siis tsirkus pakub turvalist atmosfääri positiivsete ja jõukohaste väljakutsete kogemiseks. Tulemused näitavad, et tsirkusel on eriti tugev mõju käistumisraskustega ja probleemsete noorte puhul.
2019. aastal läbi viidud uurimus näitab, mil moel on sotsiaalsel tsirksuel positiivne mõju laste vaimsele heaolule, sotsialiseerumisoskustele, oskusele tunda rõõmu ja arendada vastupanuvõimet. 
* Läbikukkumise hirmust ülesaamine
Uurimistöö tulemused näitavad, et arengule ja kasvamisele orienteeritud mõtlemine, mida võib arendada erinevates elu aspektides, on võtmeks elukestvale õppimisele ja heaolule erinevates vanuseastmetes.  Tsirkus loob keskkonna, kus on turvaline läbi kukkuda  ja kus eksimusi peetakse arengu normaalseks osaks.
​​

 

Klikka pildil ja loe edasi

OTSUS nr 13-21.2/22/2225 alusel sai Eesti tantsu- ja tsirkuseteraapia liit Eesti maaelu arengukava 2014-2020 ühise põllumajanduspoliitikaga kaasneva maaelu arengu toetuse meetme 19.2 taotluse osalise rahuldamise ning toetuse määramise osaliseks.

Projekti nimi: Luidja tsirkusetalu residentuuri kultuuripark ehk RIBURADA METSAMÄNGUDE PARK

Projekti peamine eesmärk on vaba aega sisustav, aktiivsust ja loovust soodustav, kultuurisündmuseid pakkuv, kohapaikset keskkonda ja liigirikkust tutvustav, kohaturundust võimaldav keskkond/park peredele, gruppidele, turistidele, kohalikele elanikele.
Projekti kaudsem eesmärk on aidata kaasa Kõrgessaare piirkonna elujõulisuse jätkusuutlikule arendamisele, piirkonna kultuurilis-loodusliku eripära rakendamisele, piirkonna aktiviseerimiseks ja populariseerimiseks.
Pargi loomine tõi kokku spetsialistid kolmest erineva kogemusega sotsiaalse ettevõtluse vormist. See andis võimaluse vahetada teadmisi ja kogemusi, rikastada oskustebaasi. Hiiumaal tegutsev Eesti tantsu- ja tsirkuseteraapia liit saab omandatud teadmisi kohapeal jagada ja kasutada.
Metsamängude pargi loomisel/ehitamisel kohtusid omavahel erinevate valdkondade spetsialistid (kunstnikud, maastikuehitajad, psühholoogid, sotsiaaltöötajad jmt), erivajadusega inimesed ja kohalikud vabatahtlikud, mis võimaldas valdkondade ülest koostööd parima tulemuse huvides.

PROJEKTI TULEMUSED
​Riburada metsamängude park sisaldab püsiinstallatsioone ja tegevusi, mis moel või teisel peegeldavad kohapaikset kultuuri, looduslikke eripärasid, pakub võimalusi elamuste kogemiseks, kehaliseks aktiivsuseks, hariduseks, mõtteviisi muutumiseks aastaringselt.
Park koosneb nelja tüüpi mängudest (sensomotoorika, aglity treening, sotsiaalsed ja mõttemängud), taimerajast, skulptuuridest ja taiestest, neid ühendavatest radadest ja vaadetest. Suurem osa nähtavast loomingust pärineb ringmajanduse produktidest.
Pargis korraldatakse sündmusi, mis tutvustavad pargi võimalusi, toovad kokku kunstnikke, võimaldavad kaasamist ja integratsiooni erinevate võimetega inimestele. 
Park on avatud avalikkusele BRONEERIMISEL.